Bağbozumu Şenlikleri

Urla Bağbozumu Şenlikleri
Zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gün. Bu geleneksel bayram 22 yıldır Urla Belediyesi ve Ziraat Odası önderliğinde “Bağbozumu Şenlikleri “ adı altında sürdürülmekte.

Bağ bozumu şenliklerinin Malgaca (Mal-kaça) Pazarı’nda yapılması da anlamlı. Evliya Çelebi seyahatnamesinde, çarşının ortasındaki bir asmayı uzun uzun anlatır. Bu asma o güne kadar gördüklerine hiç benzemiyor. Tüm çarşıyı kaplayan bu asmaya her bağ sahibi yeni bir aşı yaparak, üzerinde çeşit çeşit üzüm oluşmasını sağladı.

Bağ bozumu Şenliklerinde bir yenilik de, “Urla Slow Food” oluşumunun  da ilk kez katılacak olması. İtalya’da kurulup, kısa sürede yüzü aşkın ülkeye  yayılan “Slow Food” (Yavaş Yemek) hareketinin Urlalı gönüllüleri, yaşadıkları bu coğrafyanın doğal otları, temiz ve bakir  denizi, balığı, zeytini, üzümü, şarabı, peyniri, sebzeleri, kuzusu, keçisi, geleneksel kültürü ve tarihi ile zenginleşmiş yerel mutfağına sahip çıkıyor, bu mirasın özelliklerinin korunması ve yaygınlaştırılması için uğraşıyor.

Bağbozumu şenliklerinin kutlaması 2600 yıl öncesine dayanmaktadır. Geçmişte Avrupa’ya ihraç edilmiş olan üzüm ve şarap 1825 yılında gelişme göstermiştir.1897’de ‘’asma biti’’ hastalığına yakalanan bağlar bozulmuş ve üzümcülük gerilemiştir.

1920 öncesi Almanya, İngiltere ve Hollanda’ya kuru üzüm ihracatı yapılmaktaydı. Deniz yoluyla yapılan bu ihracatla Urla İskelesi Limanına büyük bir katkı sağlamıştır. Her yıl 14 Ağustos tarihi Urla da Bağbozumu Şenliği olarak kutlanır.


Back to Top ↑