Necati Cumalı

13 Ocak 1921’de Florina’da (Yunanistan sınırları içinde) doğdu. Kurtuluş Savaşı’ndan sonrası, Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi kapsamında 1923’te Türkiye’ye göç eden ailesi İzmir’in Urla ilçesine yerleşmişti. İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra Ankara’da yaptı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. .

Necati Cumalı

 

 

 

 

 

 

 

Yazın yaşamına şiirle giriş yapan Necati Cumalı’nın ilk şiiri Urla Halkevi dergisinde yayımladı. Daha sonra şiirleri ve yazıları başta Varlık, Servet-i Fünun (Uyanış), Ülkü, Ankara ve Yeni İnsanlık gibi dergiler olmak üzere çok sayıda dergide yayımlamıştır. Genellikle yenilikçi dergileri tercih etti. Ulus gazetesinin sanat sayfasında her hafta bir öykü yayımladı. İlk öykülerinde Sebahattin Ali’nin etkisi görülse de sonraları kendine has tarzı ve dili oluşturdu. Kırklı yılların ortalarından itibaren edebiyatın tüm türlerinde ürün vermeye başladı. İlk kitabını askere gitmeden önce yayımlayan Cumalı edebiyatımızın en verimli ustalarından birisi oldu. Ürünleri 20 den fazla dile çevrildi. Başarılı oyun ve senaryolara da imza attı, Susuz Yaz adlı öyküsü Metin Erksan tarafından 1963’de beyaz perdeye aktarıldı ve büyük başarı kazandı.Öykü, oyunlaştırılarak İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahneye konuldu.

Ankara’da Toprak Mahsulleri Ofisi’nde ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Askerlik sonrası Urla’ya yerleşti. Urla’da ve İzmir’de avukatlık ve memurluk yaptı.Bir süre Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Basın Ataşeliği görevinde bulundu. Dört yıl TRT İstanbul Radyosu’nda redaktörlük yapan Cumalı, sonraki yıllarda kendini yazmaya verdi ve yaşamını roman ve oyun yazarlığı ile sürdürdü. Yakalandığı karaciğer kanserinden kurtulamayarak, 10 Ocak 2001 tarihinde İstanbul’da öldü.

 


Back to Top ↑