Duyuru Urlada-Deniz-Muzesi-Yapiliyor

Published on Haziran 23rd, 2013 | by admin

Urla’ya Deniz Müzesi Yapılıyor

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Urla Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’nun açılması ve yine Urla’da yapılması düşünülen küçük çaplı bir Deniz Müzesi oluşumuna ilişkin bilgileri aktarmak için bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Urla’nın İskele Mahallesi’nde bulunan Urit Restoran’da gerçekleştirilen yemekli toplantıya Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Önen, Urla Denizcilik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Cengiz Metin, Bergama M.Y.O. Müdürü Ertan Taşkavak, Ödemiş M.Y.O. Müdürü Prof. Dr. Yılmaz Şayan, Tire M.Y.O. Müdürü Prof. Dr. Harun Raşit Uysal, Bayındır M.Y.O. Müdürü Prof. Vecdi Erkan Küçükbaş, Emel Akın M.Y.O. Müdürü Prof. Dr. Arzu Mavmavalı, katıldı.
Urla’da yapılması planlanan Deniz Müzesi için ellerinde çok fazla malzeme bulunduğunu ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Yarımada içerisinde birçok yerlerinin olduğunu ama bu müzenin Urla’da yapılmasını arzu ettiklerini ifade etti.
Türleri yok olmuş su canlılarına ilişkin 50 yıllık malzemelerinin olduğunu dile getiren Yılmaz, bu sayede yurt dışından turist akışının olacağını da sözlerine ekledi. Müzenin yanı sıra küçük bir akvaryum da yapmak istediklerini ve bu akvaryumun İzmir Büyükşehir’in yapacağı akvaryum için de ara istasyon olacağını ifade etti.
Her yıl birkaç tane canlı türünü literatüre kazandıran Ege Üniversitesi’nin planladığı müzede ayrıca su altı orijinallerinin de sergilenecek.
Toplantının diğer konusu ise Ege Üniversitesi bünyesinde açılan‘Urla Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’ oldu. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin Urla’nın İskele Mahallesi’nde bulunan yerleşkesi içinde ve Eğe Üniversitesi, Ege M.Y.O., Su Ürünleri ve Sualtı Teknolojisi Programlarına ilave Deniz Ulaştırma İşletme (Kaptanlık) programıyla birlikte kurulmasını planladıklarını dile getiren Urla Denizcilik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Cengiz Metin, toplamda 60 tane öğrencilerinin olacağını dile getirdi.
Limana bağlı balıkçıların 5 yılda bir yenilemeleri gereken sertifikalarını buradan alabileceklerini söyleyen Metin, bunun yanı sıra dalış eğitimi vereceklerini ve bu sayede 1’nci sınıf dalgıç yetiştireceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler: ,


Yazar Hakkında

Tuba Bayraktaroğlu müşteri ilişkileri uzmanlığı ile başlayan kariyerine Urla'da Yaşam baş editörü olarak devam etmektedir.Back to Top ↑