Yıldıztepe Şehitliği

Yıldıztepe Şehitliği Urla’nın İskele mahallesinde bulunan yüksek rakımlı bir tepe üzerindedir. Bu şehitlik 1922 yılının eylül ayının 11. günü İzmir den Urla ’ya cephane ve topçu bataryalarını sevk eden , 1.nci batarya Komutanı Yüzbaşı Kemal bey ve seyisi Onbaşı Baki nin şehit düşmelerinden 1 yıl sonra naaşlarının buraya nakledilmeleri ile oluşmuştur.
1328 Yılında subay çıkan Kemal Bey Balkan savaşlarına, Arıburnu muharebelerine burada yaralanmıştır. Doğu harekatlarına katıldı ve İstiklal savaşımızda Urfa ve Gaziantep bölgelerinde Fransızlara karşı savaştı.

Urla Yıldıztepe Şehitliği

Büyük taarruzda 57. topçu Alayının 1. batarya komutanı olarak yer aldı. Bu savaşta Ordumuzla birlikte düşman kuvvetlerini kovalayarak İzmir’e ulaştı. 9 Eylül 1922 İzmir ’in düşmandan temizlenmesinden sonra, kendisine Urla’nın kurtarılması görevinde 1. Baratya Komutanı olarak görev verildi.

Urla Yıldıztepe ŞehitliğiYüzbaşı Kemal Bey , birliğini hazırlayarak cephane ve topları ile Urla ’ya devinim etti. Bugün İstihkam Okulu K.lığı “Abdullah Ağa Çiftliği” civarında bulunan bozuk yollardan ilerler iken, İzmir ’ den kaçan Yunanlıları koruyan bir İngiliz gemisinden açılan topçu ateşi esnasında 11 Eylül 1922 günü seyisi Onb. Baki ile birlikte aldıkları şarapnel parçasının tesiri ile şahadete ulaştılar. Birliğinin diğer unsarları tarafından derhal şehit oldukları yere gömülerek bulundukları yer işaretlenip , görevlerini tamamlamak üzere Urla ’ ya devam ettiler. Daha sonraki gelişmelerle, 1923 yılında bulundukları mezar açılarak her iki şehidimizde Bugün yattıkları Yıldıztepe Şehitliğine defnedildiler. Bir rivayete göre mezarlarının açıldığında her iki şehidin fiziki olarak bozulmadıkları ve üniformaları ile oldukları söylenmektedir.
2008 Yılında şehitlikte tamirat ve yeniden yapılandırma ve çevre düzenlemesi için Urla Garnizon Komutanı Yarbay İskender Biçer’in özverili çalışmaları ile Yıldıztepe şehitliği adına laik bir şehitlik kimliğine bürünmüştür. Şehitlik bölümü restore edilmiş, çevre temizliği yapılmış ,etrafına dikenli tel çit çekilmiş, Her noktadan görülebilen Bayrak direği dikilmiş ve gönderine Şanlı bayrağımız çekilmiş, giriş bölümüne mermer kemerli kapı yapılıp , demir bariyer kapı ile emniyete alınmıştır.


Back to Top ↑